Budapeşte Gezilecek Yerler | Budapeşte Gezi Rehberi

 Budapeşte Gezi Rehberi hava sıcaklığından, şehir içi ulaşıma, Budapeşte de internet ve telefon hattı kullanımından, Budapeşte de nerede konaklanır a, Budapeşte Havalimanı’ndan Budapeşte otobüs terminali ne, Budapeşte dünya haritasındaki yerinden Budapeşte nüfusuna, Budapeşte’de ne yenir, detaylı mı detaylı Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi ve sayısız detaya Budapeşte Gezi Rehberi yazımızdan ulaşabilirsiniz. Dünyanın en güzel şehirlerinden Budapeşte hem büyük hem de gez gez bitiremeyeceğiniz bir şehir. Budapeşte gezinizi güzelleştirecek, dolu dolu geçmesini sağlayacak Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi ve Budapeşte Nasıl Gezilir? yazımız tüm sorularınıza cevap verecektir. 

Yazımızdaki Başlıklar

Budapeşte Gezi Rehberi – Hava Durumu

budapeste-gezi-rehberi
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Hava Durumu

Budapeşte sıcak ve ılıman iklime sahiptir. Yılın bir çok günü Budapeşte’da yağışlıdır. En kurak olması gereken yaz aylarında bile yağış görebilirsiniz. Budapeşte ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 11,3 C ‘dir.

Budapeşte’da yaz aylarında sıcaklıklar 36 dereceye yaklaşmaktadır. Kışın ise eksilere kadar düşebiliyor. Aralık-Şubat aylarında kış mevsimi yaşanmaktadır ve yoğun kar yağışına şahitlik edebilirsiniz. Kışın da gezilebilecek bir şehir olan Budapeşte’ı güzel havalarda gezmez isterseniz Mayıs-Eylül döneminde gelmeniz gerekmektedir.

Budapeşte’da yaz aylarında sıcaklıklar 36 dereceye yaklaşmaktadır. Kışın ise eksilere kadar düşebiliyor. Aralık-Şubat aylarında kış mevsimi yaşanmaktadır ve yoğun kar yağışına şahitlik edebilirsiniz. Kışın da gezilebilecek bir şehir olan Budapeşte’ı güzel havalarda gezmez isterseniz Mayıs-Eylül döneminde gelmeniz gerekmektedir.

Budapeşte Hava Sıcaklığı Nasıl?

Budapeşte’de saat farkı var mı derseniz Central European Time (CET), UTC +1 saat dilimiyle ülkemizden kış aylarında 2 saat, yaz aylarında 1 saat geridedir. Avrupa’da yaz saati ve kış saati uygulaması devam etmektedir. Ancak ülkemizde kaldırılmıştır.

Yurtdışında internet kullanımı – Türk Telekom yurtdışı internet kullanımı – vodafone yurtdışı internet kullanımı – Turkcell yurdışı internet kullanımı

yurtdisinda-internet-kullanimi
Yurtdışında internet kullanımı

Turkcell

Turkcell kullananlar için Platin üyelerine yurtdışında da ücretsiz paketlerini kullanabiliyorlar. Sırbistan Budapeşte Türkcell’in anlaşmalı olduğu yerlerden birisi. Bu haklar her fatura döneminde yenileniyor. Platin paketlerden hangisine ait olduğunuzu buradan kontrol ederek yurtdışında hattınızı kaç gün ücretsiz kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Turkcelliler için bir diğer yöntem şu ki Turkcell yurtdışında paketinizi günlük 49 TL karşılığında kullanmanıza izin veriyor. İnternet kullanımı için telefonunuzun ayarlarından hücresel içerisindeki “Uluslararası Dolaşım” butonunu aktifleştirip, sadece kullanmanız yeterli. İlk kullanımınızdan sonra operatörden mesaj alacaksınız. Günlük 49 TL karşılığında da tüm paketinizi kullanacağınıza dair. Çiftler için bir kişi açtırıp, diğer kişilere internetini paylaşabilir. Sırbistan Budapeşte Türkcell’in anlaşmalı olduğu yerlerden birisi.

Eğer ki daha önce bu özelliği iptal ettiyseniz, SUPER YURTDISI yazıp 2200 mesaj atmanız gerekiyor. İptal etmediyseniz tüm Türkcell hatlara bu özellik otomatik tanımlıdır. Hatırlamıyorsanız da 532 ‘den Turkcell Müşteri Hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Turkcell’in bir diğer sunduğu seçenek ise şudur;Yurt Dışı Full Paket ile 49 ülkede günlük 49 TL’ye aylık 1000 Dakika, 1GB ve 100 SMS kullanım hakkına sahip olursunuz.”. Bu tarife için YURTDISI FULL yazıp 2200’a göndermeniz gerekmektedir. Detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Türk Telekom

Türk Telekom yurtdışında paketinizi günlük 39 TL karşılığında kullanmanıza izin veriyor. İnternet kullanımı için telefonunuzun ayarlarından hücresel içerisindeki “Uluslararası Dolaşım” butonunu aktifleştirip, sadece kullanmanız yeterli. İlk kullanımınızdan sonra operatörden mesaj alacaksınız. Günlük 39 TL karşılığında da tüm paketinizi kullanacağınıza dair. Çiftler için bir kişi açtırıp, diğer kişilere internetini paylaşabilir.

Türk Telekom’un sitesinde “14 Ağustos 2018 itibarıyla geçerli tarifelerde bulunup mobil hattı yurt dışı kullanıma açık olan tüm müşterilerimiz, yurt dışında 80 ülkede Tarifen Yurtdışında Servisi’nden hiçbir işlem yapmadan faydalanabilecektir.” denilmektedir. Macaristan Budapeşte Türk Telekom’un anlaşmalı olduğu yerlerden birisi. Detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Mobil hattı yurt dışı kullanıma kapalı olanlar hattını yurt dışı kullanımına açtırması gerekiyor. Türk Telekom hattınızı yurt dışı kullanıma açmak için *150#‘yi tuşlamanız gerekmektedir.

Türk Telekomun anlaşmalı olduğu tüm ülkeler şu şekilde: Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Antigua&Barbuda, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Belçika, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, El Salvador, Endonezya, Ermenistan, Estonya, Filistin, Finlandiya, Fransa, Guatemala, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, Irak, Birleşik Krallık (İskoçya, Galler, İngiltere, Kuzey İrlanda), İran, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Jersey, Kanada, Karadağ, Katar, KKTC,  Kazakistan, Kongo Cumhuriyeti, Kuveyt, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makao, Makedonya, Malezya, Malta, Meksika, Mısır, Moldova, Montserrat, Myanmar, Norveç, Pakistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Suudi Arabistan, Tayland, Tayvan, Ukrayna, Uruguay, Yeni Zelanda, Yunanistan

Vadafone

Vodafone kullanan ve yurtdışında hattını kullanmak isteyen kişiler Vodafone yurtdışında paketini günlük 39,90 TL karşılığında kullanmanıza izin veriyor. Macaristan Budapeşte Vodafone’un anlaşmalı olduğu yerlerden birisi.İnternet kullanımı için telefonunuzun ayarlarından hücresel içerisindeki “Uluslararası Dolaşım” butonunu aktifleştirip, sadece kullanmanız yeterli. İlk kullanımınızdan sonra operatörden mesaj alacaksınız. Günlük 39 TL karşılığında da tüm paketinizi kullanacağınıza dair. Çiftler için bir kişi açtırıp, diğer kişilere internetini paylaşabilir.

Vodafone kullananların Macaristan’da ve Budapeşte’da hattını kullanabilmeleri için “Türkiye’deyken HDAHIL yazıp 7048’e mesaj göndermeleri veya yurtdışındayken açtırmaya karar vermeleri halinde ise +05427048000’a mesaj göndermeleri gerekmektedir.

Tek Kullanımlık Hatlar

Yerel hat satın alabilirsiniz. Kimlik bile göstermeden satın alacağınız ön ödemeli (Prepaid) sim kart alabilirsiniz. Bu hatları büfelerden, gazete bayilerinden temin edebilirsiniz. 30 gün boyunca kullanabileceğiniz, 500 MB, 1GB veya 4 GB kapasitesi olan bu sim kartlar mevcut.

Budapeşte şehir içi ulaşım

budapeste-otobus-seferleri
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte şehir içi ulaşım

Budapeşte, ulaşım konusunda tam bir kavşak noktası gibi. 25 şehir ile bağlantısı var. Sırbistan içinde 19 farklı tren hattı ulaşıyor. Uluslar arası tren hattı yani intercity olarak da 12 hat mevcut. Budapeşte şehir içi ulaşımı sağlayan firmanın ismi Javno Gradsko Saobraćajno Preduzeće. İnternet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Olduğunuz durağı ve gideceğiniz durağı girerek de saatlerini görebilirsiniz. İlgili linke buradan ulaşabilirsiniz. Budapeşte’da şehir içi otobüs biletleri otobüste şoförden alınabilmektedir. Bunun dışında gazete bayilerinden, büfelerden de alabilirsiniz. Budapeşte’da tek kullanımlık, günlük ve haftalık olmak üzere üç çeşit bilet mevcut. Tek kullanımlık biletleri hem şoförden alabilirsiniz hem de büfelerden alabilirsiniz. Ancak büfeden aldığınız tek kullanımlık biletler şehir içinde 30 dakikadan sonra, şehir dışı hatlar için ise 60 dakika sonra kullanılmaz hale geliyor.

Günlük biletler iki çeşittir;

Şehir içi şoförden ve büfeden aldığınız biletler

Şehirler arası ulaşımda güzergah dahilindeki şehiriçi otobüs hatları

Haftalık biletler ise 7 gün boyunca 1. Bölgede sınırsız kullanılabilir.

Budapeşte Otobüs Terminali

budapeste-sehayat
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Otobüs Terminali

Tren garının yanında olan Budapeşte otobüs terminalinin adresi 6 Bulevar Jase Tomica Street.

Şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor. 4 ve 11 numaralı otobüsler ile merkeze gidebilirsiniz.

Belgrad-Budapeşte 80 km mesafede. Belgrad-Budapeşte arasında ve Budapeşte- Belgrad arasında sürekli seferler yapılıyor. Bu seferler 30 dk da bir.

Ayrıca Budapeşte’danZagreb, Vukovar, Osijek, Dubrovnik, Lübliyana, Budapeşte, Saray Bosna, Banja Luka, Viyana, Sofya, Budva, Podgorica, Tivat, Kotor and Herceg Novi’ye otobüs var. Bunun dışında da  Almanya ve Avusturya için de otobüs seferleri mevcut.

Panoramik Budapeşte Şehir Turu

Budapeştede panoramik şehir turu yapmak isterseniz, hop on hop off lardan var. Bütün Budapeşteyi üzeri açık turist araçları ile gezmek keyifli bir alternatif olabilir. Hatta günlük ulaşımınız bir kısmını da bu şekilde sağlayabilirsiniz. Yani bir durakta Peşte tarafında binebilir biraz gezdikten sonra burası güzelmiş diyerek Buda tarafında herhangi bir durakta inebilirsiniz. Hop on hop off biletini büfelerden alabilirsiniz. Bilet alabileceğiniz büfelerin konumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Budapeşte Franz Liszt Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl ulaşılır?

budapeste-havaalani-nerede
Budapeşte Franz Liszt Uluslararası Havalimanı

Budapeşte Franz Liszt Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl ulaşılır sorusunu arayanlar için gelen yolcu peronun dışından 100 E numaralı otobüs ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehirden Budapeşte Franz Liszt Uluslararası Havalimanı 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Budapeşte toplu taşıma konusunda çok gelişmiş bir şehir olduğunu belirtmeliyiz. Havaalanından da merkeze ulaşımınızı sağlayacağınız birçok ulaşım aracı mevcut.

Budapeşte Franz Liszt Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine 100 E ve 200 E numaralı otobüslerle gidebilirsiniz. Bu otobüsler shuttle olarak hizmet veriyorlar.  100 E ile Budapeşte’nin merkez meydanlarından olan Deák Tér‘e ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu meydanın altında üç metro hattı birleşmektedir. Kálvintér‘de ve Astoria metro duraklarından da geçmektedir. Budapeşte havaalanı ile şehir merkezi arasında çalışan bu shuttle otobüsler 05:00 – 00:30 saatleri arası hizmet vermektedir. Şehir merkezi ile havaalanı arası 40 dakika sürmektedir.

Budapeşte Franz Liszt Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için 2 numaralı terminal binasının önünden 200 E numaralı otobüsü kullanabilirsiniz.  200 E otobüsleri 04:00-23:00 saatleri arasında shuttle olarak çalışmaktadır. Tren garına da 200 E ile gidebilirsiniz. Şehir merkezine yarım saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz.

Budapeşte havaalanından Budapeşte otogarına direkt ulaşmak için 900 numaralı otobüsü de kullanabilirsiniz.

Shuttle olarak çalışan bu otobüslerde Budapeşte kartınız varsa bu geçersizdir. Bu ulaşım için ayrıca ücret ödemeniz gerekmektedir. Ancak Budapeşte Karta indirim uygulanıyor. Gazete satan büfelerden veya duraktaki otomattan 350 HUF ödeyerek alabileceğiniz bileti otobüsten şöförden almayı tercih ederseniz 450 HUF ödemeniz gerekir.

Budapeşte’de toplu taşıma güzergâhındaki araçları belirlerken bu uygulama çok işinize yarayacaktır. Uygulamaya app store üzerinden buraya, play store üzerinde ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Budapeşte bisiklet nasıl kiralanır?

budapeste-bisiklet-turu
Budapeşte de ne yapılır – Bisiklet kiralama

Budapeşte’de kiralayabileceğiniz toplam 1846 adet bisiklet bulunmaktadır. 143 bisiklet kilitleme noktasından 24 saat boyunca bisiklet kiralayabilirsiniz. Üstelik ilk 30 dakikası ücretsiz. Bunun için bilgilendirme rehberi fotoğraftaki gibi. Bu resimdeki rehberi açıklamamız gerekirse;

1.Adım – Bisiklet kilitleme noktalarındaki kiosktan bilet almanız gerekiyor. Burada sizden 25 000 HUF luk bir tutar hesabınızdan bloke için kesiliyor. Bir telefon numarası sisteme giriyorsunuz.

2.Adım – Bilet alırken girdiğiniz telefon numarasına 6 haneli bir kod sms ile gönderiliyor. Bu kod ile bisikletin kilidini açıyorsunuz.

3.Adım – Bisikletinizi sürüyorsunuz. 30 dk içinde içinde teslim ederseniz bir kilitleme noktasına herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz.

4.Adım – Kilitleme noktasına teslim ediyorsunuz. depozitonuz kartınıza iade ediliyor. 30 dk da bir teslim ederek de ücretsiz gezebilirsiniz.

Budapeşte’ye ne zaman gidilir?

Budapeşte’de karasal iklim hakim olduğu için ilk ve son bahar ayları bulutlu ve yağışlı geçer. Yaz aylarında sıcaklık 38 derecelere kadar çıkabilmektedir. Sıcak geçen yaz ayları sebebiyle en çok tercih edilen Nisan-Eylül arasıdır.

budapeste-nerededir-konumu
Budapeşte’ye ne zaman gidilir?

Budapeşte Dünya haritasındaki yeri fotoğraftaki gibidir. Macaristan’ın başkenti ve kalbi olan Budapeşte Orta Avrupa’nın da en büyük şehirlerindendir. Şehir Tuna nehri üzerine kurulmuş iki şehirden oluşuyor. Budapeşte içinden geçen Tuna Nehri üzerine üç adet ada bulunuyor. İsimleri Margaret, Óbuda, ve Csepel.

Budapeşte’de nerede konaklanır?

Budapeşte Gezilecek Yerler Listesini incelediğinizde göreceğiniz yerler diğer şehirlerin aksine neredeyse tüm Budapeşte’ye yayıldığını göreceksiniz. Şehirde bir old town ve etrafındaki yapılardan ziyade şehrin tamamına yayılmış bir tarih göreceksiniz. Bu sebeple Buda veya Peşte tarafında kalmanız sizin için bir kayıp olmayacaktır.  Belvaros & Lipotvaros, Terezvaros, Erzsebetvaros, Kale Bölgesi ve Jozsefvaros bölgeleri en popüler bölgeler. Toplu taşıma çok gelişmiş olduğu için belirttiğimiz gibi gezilecek yerlere ulaşımınız çok sorun olmayacaktır.

Yurtdışı seyahatlerinde benim ilk konaklama tercihim Airbnb üzerinden bir apartman dairesi kiralamak oluyor. Yerel bir daire bulamazsam veya Booking com da veya başka bir yerde avantajlı kampanya bulursam değerlendiriyorum.

Budapeşte’de konaklamak için çok fazla seçeneğiniz var. Hostel, otel, butik otel, apartman dairesi, yurt odası ne ararsanız var. Bazı günler aşırı yoğun olabiliyor şehir. 1 tane hostel odasının gecelik kişi başı 500 TL ye yükseldiği zamana bile denk geldik. Arabada yatmıştık 😉

Konaklama için yardımcı olabileceğini düşündüğüm Airbnb ve Booking com için hazırladığım rehberlere göz atabilirsiniz.

Airbnb uzerinden rezervasyon nasil yapilir ve indirim nasil yaptirilir ve Booking com üzerinden rezervasyon nasıl yapılır ve indirim kodu kullanımı başlıklı yazılarımız çok işinize yarayabilir.

Budapeşte kaç günde gezilir?

Budapeşte Avrupa’nın en büyük turizm kentlerinden birisi ve tarihi bir şehir. Budapeşte için kendinize güzel bir gezilecek yerler listesi hazırlarsanız, 4 günde dolu dolu gezebilirsiniz. Daha az kaldığınız her türlü durumda Budapeşte’nin tadını çıkartmış ve gezi rehberindeki tüm yapılacakları bitirmiş olamazsınız. Budapeşte’de yapılacaklar listesi çok dolu. Turist olarak tarihi binalar arasında yürüyüş yapabilir, güzel ve farklı restoranlar deneyimleyebilir, müze veya sergi gezebilirsiniz. Bisiklete binebilir, tekne turuna çıkabilir, gün doğuşu ve batışı izleyebilirsiniz. Pazar gezebilirsiniz, alışveriş yapabilirsiniz. Hop on hop off ile panoramik şehir turuna katılabilir, kaleye ve balıkçı tabyasına tırmanabilirsiniz. Ada gezisi yapabilirsiniz. Akşam tekneden Budapeşte ışıklarının tadını çıkarabilirsiniz. Daha sayalım mı 😉

Budapeşte’ye kadar geldiniz ve sadece kimlikle bile giriş yapabileceğiniz Sırbistan’ın Novi Sad ve Belgrad şehirleri de buraya çok uzak değil. Eğer ki siz de tarih dolu küçük ama şirin bir şehir olan Novi Sad’ı gezi planınıza eklerseniz, işinize yarayacak bilgileri içeren Novi Sad Gezi Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Novi Sad’a gelmişken Belgrad’ı görmeden dönmek olmaz diyip Belgrad’ı da gezi güzergahına dahil ederseniz, Belgrad Gezi Rehberi başlıklı yazımız tam size göre.

Budapeşte Gezi Rehberi ve Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi

 • Buda Kalesi ve Buda Tepesi (Buda Castle & Castle Hill)
 • Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)
 • Macaristan Parlamento Binası (Hungarian Parliament Building)
 • Yahudi Ayakkabıları Anıtı (The Danube Promenade)
 • Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Heroes’ Square and the Millennium Monument)
 • Matthias Church (Church of Our Lady)
 • Güzel Sanatlar Müzesi (The Museum of Fine Arts)
 • Széchenyi Termal Hamamı (Széchenyi Thermal Bath)
 • Zincir Köprü Budapeşte (Chain Bridge)
 • Budapeşte Büyük Kapalı Pazar Yeri (Central Market Hall)
 • Kahramanlar Meydanı (Heroes’ Square and the Millennium Monument)
 • Macaristan Ulusal Müzesi (Hungarian National Museum)
 • Vaci Caddesi (Váci utca)
 • Macaristan Devlet Opera Binası (Hungarian State Opera House)
 • Budapeşte New York Kafe (Budapest New York Cafe)
 • Dohány Sokağı Sinagogu
 • Budapeşte Hayvanat Bahçesi ve Botanik Park (Budapest Zoo & Botanical Garden)
 • St. Stephen Bazilikası
 • Kaya içi Nükleer Sığınak Hastanesi Müzesi (Hospital in the Rock Nuclear Bunker Museum)
 • Városliget Kalesi ve Budapeşte Şehir Parkı
 • Margaret Adası

Buda Kalesi ve Buda Tepesi (Buda Castle & Castle Hill) 

buda-kalesi-nerede
Buda Kalesi ve Buda Tepesi (Buda Castle & Castle Hill)

Buda Kalesi (Buda Castle), Tuna nehri üzerinde yükseliyor ve Budapeştenin en tarihi bölümünü oluşturuyor. Budapeşte gezilecek yerler listesinin en başında olması gereken Buda Kalesi (Buda Castle)’nin tarihi 13. Yüzyıla kadar dayanıyor. Kalenin içinde 18. Yüzyılda inşa edilmiş 200 odalı bir saray mevcut. Orta kısımda Macaristan Ulusal Müzesi (Hungarian National), güney tarafında ise Budapeşte Tarih Müzesi (Budapest History Museum) var. Burada atın üzerinde birisinin heykeli var. İşte o heykel bize karşı yani Türklere karşı savaşta Macarların kahramanı olmuş Savoy Prensi Eugene. Burada bul karoyu al parayı yapan bir yaşlı amca vardı. Siz gidince de olur mu bilmiyorum ama dikkatleri üzerinde kolayca toplayabiliyordu. Güzel instagram hikayesi çekebilirsiniz eğer görürseniz. Budapeşte gezi rehberi önemli duraklarından biri Budapeşte feniküler. Buda kalesine çıkarken tarihi feniküleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Budapeşte manzarası eşliğinde çok fazla efor sarfetmeden çıkabilirsiniz. Budapeşte gezisinin olmazsa olmazı gece güzelce aydınlatılan kaledeki yürüyüş yolları gece de açık.

Adres: 1014 Budapeşte, Szent György tér 2

Buda Kalesi’nin resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion) 

balikci-tabyasi-nerede Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)  – Budapeşte Gezi Rehberi

Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion), Budapeşte’yi güzelleştirmek için yapılmış bir yer. Balıkçı Tabyasız Balıkçı (Fisherman’s Bastion) eksik kalır. Balıkçı tabyasının bulunduğu konum Orta Çağ’da balıkçıların kendilerini korumak için duvar inşa ettikleri noktaya inşa edilmiş. Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion) panoromik Budapeşte manzarası sunuyor. Güzel bir havada gitmeniz halinde fotoğraf çektirmek için bile burçların boşalmasını bekleyeceksinizdir. 1895-1902 yılları arasında inşa edilmiştir. Budapeşte gezilecek yerler listesinin en popüler yerlerinden birisidir. Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion) resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)’nın Adresi: Szentháromság tér 5, Budapeşte

Macaristan Parlamento Binası (Hungarian Parliament Building) 

budapeste-peste-tarafi-parlemanto
Macaristan Parlamento Binası (Hungarian Parliament Building) – Budapeşte Gezi Rehberi

Macaristan Parlamento Binası (Hungarian Parliament Building), Budapeşte gezilecek yerler listesi nin en güzel yerlerinden birisi. Burası Budapeşte’nin simgelerinden birisi olmasının yanında dünyanın en büyük 3. Parlemanto binası. 1886 yılında açılışı yapılan Macaristan Parlemanto Binası klise ile aynı boyda inşa edilmiş. Bunun anlamı da yönetimde ikisinin de birbirine eşit olduğunu simgelemekmiş. Toplamda 691 odası bulunan Macaristan Parlemanto Binası’nın koridor ve merdivenlerin toplam uzunluğu 19 km yapıyormuş. Rehberli bir tur satın alarak, meclis oturumlarının olmadığı zamanlarda ana giriş salonunu, bazı salonları ve Kraliyet mücevherleri görebilirsiniz. Buda tarafında olduğunuzda ve fotoğraf çekerken hep gözünüz parlemanto binasını arayacaktır. Ben şuan Buda tarafında mıyım Peşte tarafında mıyım diye düşünürseniz parlemanto binası Peşte tarfındadır. Bu şekilde yönünüzü kolaylıkla bulabilirsiniz.

Budapeşte gezi rehberi yapılacaklar listesine binanın yakınında yürüyüş yapmayı mutlaka ekleyin. Etnografya müzesi de buradadır. Yahudi Ayakkabıları Anıtı (The Danube Promenade), nehir tarafına doğru merdivenlerden indiğinizde 50 metre ilerde. Ayrıca Yahudi soykırımı anıtı olan ayakkabılar da buraya çok yakın bir konumdadır. Birkaç dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Ayrıca güzel restoranlar da bulunuyor bu çevrede.

Macaristan Parlamento Binası turu için buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

Yahudi Ayakkabıları Anıtı (The Danube Promenade) 

ayakkabi-aniti-nerede
Yahudi Ayakkabıları Anıtı (The Danube Promenade) – Budapeşte

Yahudi Ayakkabıları Anıtı (The Danube Promenade), Macaristan Parlamento Binası çok yakınında Tuna Nehri kıyısında bulunuyor. Bu ayakkabılar Nazilerin Yahudi soykırımına dikkat çekmek için buraya konulmuş. 60 çift ayakkabı mevcut. Budapeşte gezilecek yerler listesinde simge yerlerden birisi. Parlamento binasına gelmişken görebilirsiniz.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Heroes’ Square and the Millennium Monument) 

Hosok-tere-budapeste
Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Heroes’ Square and the Millennium Monument) – Budapeşte gezi rehber

Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Heroes’ Square and the Millennium Monument), yarım daire şeklinde uzanan heykeller topluluğudur. Budapeşte gezilecek yerler listesinde yer alan meydandaki heykellerin bulunduğu alanın uzunluğu 36 metre. Hristiyan inancına göre yapılmış heykellerin yanında şehri fetheden Prens Árpád ve 6 arkadaşı simgelenmiş. Budapeşte gezi rehberi hazırlarken dahil edilmesi gereken yerlerden birisidir. Bir fotoğraf çekilebilirsiniz. Çok da yapacak bir şey yok burada.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Heroes’ Square and the Millennium Monument), yarım daire şeklinde uzanan heykeller topluluğudur. Budapeşte gezilecek yerler listesinde yer alan meydandaki heykellerin bulunduğu alanın uzunluğu 36 metre. Hristiyan inancına göre yapılmış heykellerin yanında şehri fetheden Prens Árpád ve 6 arkadaşı simgelenmiş. Bir fotoğraf çekilebilirsiniz. Çok da yapacak bir şey yok burada. Budapeşte gezi rehberi listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Budapeşte, Hosök tere, 1146

Matthias Church (Church of Our Lady) 

budapeste-gezi-rehberiMatthias-church
Matthias Church (Church of Our Lady)

Matthias Klisesi (Matthias Church), Budapeşte gezi rehberi için en tarihi yerlerden birisi. Tarihi 1269 yılına kadar gidiyor. 1541-1699 yılları arasındaki hakimiyetimiz sırasında bu kilise, cami olarak kullanılmış. Anca 1699 yılında imzalanan Karlofça anlaşması ile burasını kaybederek Avusturya Macaristan İmparatorluğu’na bıraktık. O tarihten sonra şuanki görünümüne çevirmişler. Heykel ve süslemeler ile. Minaresi de yıkılmış. Matthias Klisesi (Matthias Church)’nde Macar kralların taç giyme törenleri yapılmış uzunca bir süre. Bu kliseyi Budapeşte gezilecek yerler listesinde iki numarada yer alan balıkçı tabyasına geldiğinizde göreceksiniz. İçerisinde de ufak klise sanat müzesi de bulunuyor.

Matthias Klisesi’nin adresi: Szentháromság tér 2, Budapeşte

Güzel Sanatlar Müzesi (The Museum of Fine Arts)

budapeste-gezi-rehberi
Güzel Sanatlar Müzesi (The Museum of Fine Arts)

Güzel Sanatlar Müzesi (The Museum of Fine Arts), Avrupa’nın en eski eserlerini barındıran koleksiyona sahip 19 yüzyılda inşa edilmiş bir yapıdadır. Budapeşte gezi rehberi listesine dahil ederek gezinizi çeşitlendirebilirsiniz. Güzel Sanatlar Müzesi (The Museum of Fine Arts), Mısır Sanatı, Antik Sanat, Eski Heykel Galerisi, Eski Ressam Galerisi, Modern Koleksiyon ve Grafik Koleksiyonu olmak üzere toplam 6 bölümden oluşmaktadır. Budapeşte geziniz sırasında birçok farklı etkinlikte bulunabileceğinizi zaten belirtmiştik. Burasını Budapeşte gezilecek yerler listesinize eklemenizi öneririz.

Adres: 1146 Budapeşte, Dózsa György út 41

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi’nin sitesine buradan ulaşabilirsiniz. 

Széchenyi Termal Hamamı (Széchenyi Thermal Bath) 

The-Museum-of-Fine-Arts-budapest
Széchenyi Termal Hamamı (Széchenyi Thermal Bath)

Széchenyi Termal Hamamı (Széchenyi Thermal Bath), Budapeşte’nin en ünlü ve en turistik yerlerinden birisi. Budapeşte’ye gelip bu termal hamama gelmemek olmaz gibi bir şey. Bu sebeple mutlaka Budapeşte gezilecek yerler listesine eklemelisiniz. 1913 yılında kurulmuş olan kaplıcada toplamda 3 açık, 15 kapalı havuz var. Bunlara ek sauna ve spa hizmetleri de mevcut. Tesise ulaştığınızda da ödeme yapabilirsiniz. Dilerseniz de Széchenyi Termal Hamamı (Széchenyi Thermal Bath) sitesinden de ödeme yaparak rezervasyon yapabilirsiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz. Budapeşte gezi rehberi listesindeki en rahatlatıcı yere en az yarım gününüzü ayırın derim.

Széchenyi Termal Hamamı’nın sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Adres: Budapeşte, Állatkerti krt. 9-11, 1146

Zincir Köprü Budapeşte (Chain Bridge) 

budapeste-gezi-rehberi-zincir-kopru
Budapeşte Gezi Rehberi – Zincir Köprü Budapeşte (Chain Bridge)

Zincir Köprü (Chain Bridge), Budapeşte’nin simgelerinden birisi. Budapeşte gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken bir yer. Araç trafiğinin olduğu köprüden yürüyerek de karşıya geçebilirsiniz. Zincir köprü, köprüler üzerine uzmanlaşmış İngiliz inşaat mühendisi William Tierney Clark tarafından tasarlanmış, İskoç mimar  Adam Clark tarafından inşa edilmiştir. 1849 yılında açılmıştır ve Buda’yı Peşte’ye ilk defa kara yoluyla bağlamıştır. Köprüye Macar Politikacı István Széchenyi’nin ismi verilmiş ancak herkes köprüyü “Chain Bridge” olarak biliyor. Budapeşte’nin simgelerinden birisi olan bu köprünün üzerinde aslan heykelleri ve dökme demirden süslemeler de vardır. Budapeşte’nin 8 köprüsünden en tarihi ve en popüler olanı Zincir Köprü Chain Bridge Budapeşte gezi rehberi listesinin olmazsa olmazlarından birisidir.

Budapeşte Büyük Kapalı Pazar Yeri (Central Market Hall) 

budapeste-gezi-rehberi-central-market-hall
Budapeşte Büyük Kapalı Pazar Yeri (Central Market Hall) – Budapeşte

Budapeşte Büyük Kapalı Pazar Yeri (Central Market Hall), Budapeşte’nin en eski ve ilk kapalı Pazar yeri. Tarihi 20. yüzyıl sonlarına dayanıyor. Farklı mimarisi ile dikkat çeken Pazar yeri Liberty Bridge’nin Peşte tarafındaki ilk yapılarından. Ayrıca Budapeşte’nin en hareketli caddesi Váci utca nam-ı diyar Vaci Caddesinin sonunda yer alıyor. Hatta biz gittiğimizde önünde gözleme ve yerel tatlar satan çadırlar da vardı. Budapeşte gezilecek yerler listesine ekleyerek Budapeşte seyahatinizi renklendirebilirsiniz. Yılın farklı zamanlarında İspanyol, İskoç, Slovak günleri gibi başka milletlerden insanlar da stand açıyorlarmış. Biz denk gelmedik.

Macaristan Ulusal Müzesi (Hungarian National Museum) 

budapeste-gezi-rehberi-ulusal-tarih-muzesi
Budapeşte Gezi Rehberi – Macaristan Ulusal Müzesi

Macaristan Ulusal Müzesi (Hungarian National Museum), tarihi 1800 lere kadar uzanıyor. Büyük bir yeşil alanda kurulu müze mevcut binasına 1847 yılında taşınıyor. Budapeşte gezilecek yerler listesindeki ikinci müze olarak Macaristan Ulusal Müzesi’ni gezebilirsiniz. İçerisinde 1919 yılına kadar fotoğraf arşivi, tarihi sigaralar ki alışılmışın dışındalar, silahlar, heykeller ve binlerce farklı parçadan oluşuyor. İçerisinde Beethoven’ın piyanosunun da olduğu müze Budapeşte gezi rehberi için güzel bir alternatif.

Macaristan Ulusal Müzesi (Hungarian National Museum)’nin sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Müze ziyaretçi ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Online bilet almak için buraya tıklayabilirsiniz. Sergiyi seçerek, daha sonra ziyaret tarihinizi belirleyerek bilet satın alabilirsiniz.

Adres: 1088 Budapeşte, Múzeum körút 14-16

Vaci Caddesi (Váci utca) 

budapeste-gezi-rehberivaci-utka-alisveris-caddesi-budapeste
Budapeşte Gezi Rehberi – Vaci Caddesi (Váci utca)

Vaci Caddesi (Váci utca), Budapeşte’nin en işlek ve turistik caddesi. Budapeşte gezilecek yerler listesine ekleyip güzel bir akşam yürüyüşü yapabilirsiniz. Gündüzü de ayrı keyifli akşam dediğime bakmayın ama akşam tabi ışıklarla daha canlı görünüyor. Burada alışveriş yapacağınız çok fazla dükkan mevcut.Zara, H&M, Mango, ESPRIT, Douglas AG, Swarovski, Hugo Boss, Lacoste, Nike gibi mağazaların yanı sıra change ofisler, hediyelik eşya satan yerler ve hatta ikinci el ürünler satan dükkanlar mevcut. Bol bol restoran var. İlginç restoranlar var ama bize hitap eden bir şey pek bulamamıştık. Tabi bu geziniz sırasında da heryer turist olacak ve bazen yürümekte zorlanacaksınız. Size eşlik edecek 19. Ve 20. Yüzyılda yapılmış binaları da ekleyelim. 

Macaristan Devlet Opera Binası (Hungarian State Opera House) 

budapeste-gezi-rehberi-opera-binasi
Budapeşte Gezi Rehberi – Macaristan Devlet Opera Binası

Macaristan Devlet Opera Binası, Budapeşte’nin dikkat çeken yapılarından birisi. Hop on Hop off a binerseniz de önünden de geçeceğiniz opera binası Budapeşte gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yer. 1884 yılında açılan Macaristan Devlet Opera Binası tam 1261 kişilik. Genelde haziran-eylül ayları arasında performanslar oluyor. İçerisini gösteri haricinde de gezebilirsiniz. Etkinlik veya içerisini tur şeklinde gezmek için internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Macaristan Devlet Operası ile Budapeşte gezi rehberi listenizi çeşitlendirecek yerlerden birisi.

Budapeşte, Andrássy út 22, 1061

Macaristan Devlet Opera Binası’nın resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Budapeşte New York Kafe (Budapest New York Cafe)

budapeste-gezi-rehberi
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte New York Kafe

Budapeşte New York Kafe, dünyanın en iddialı kafesi çünkü dünyanın en güzel kafesi burası diyor. Alışılmışın dışındaki dekoru ve iddialı menüsü ile buna aday. Budapeşte gezilecek yerler listesine eklemenizi tavsiye ederim. Dohány Sokağı Sinagogu’nun çok yakınında bulunan kafe 20. Yüzyılda gazete editörlerinin, yazarların en çok sevip tercih ettiği kahve eviydi. 1894 yılında açılan ve Macar Mimar Alajos Hauszmann, Floris Korb ve Kalman Giergl’in imzasını taşıyan ve geçmişi ayaklarınıza seren kafeye girdiğinizde kendinizi dönem dizisine girmiş gibi hissedeceksiniz.

Ücretlerin normalden daha pahalı olduğu New York kafeye hemen herkes fotoğraf çekilmek için geliyor. Sadece birşeyler içmek için tercih edebileceğiniz gibi yemek veya tatlılar için de tercih edebilirsiniz. Ancak çok lezzetli olmadıklarını belirtmeliyim. New York otelinin altında yer alan kafeye rezervasyon yaptırmadan giderseniz sıra beklemeniz muhtemel. Dilerseniz kendi sitesinden rezervasyon yaptırarak, sıra beklemeden kurtulabilirsiniz. Dolu dolu bir Budapeşte turu için listenize ekleyebileceğiniz bir yer.

Budapeşte New York kafenin sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Budapeşte New York Kafe rezervasyon buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

budapeste-gezi-rehberi-sinagog
Budapeşte Gezi Rehberi – Dohány Sokağı Sinagogu

Dohány Sokağı Sinagogu, Budapeşte gezilecek yerler listesine alınabilecek bir yer. İçerisinde Macar Yahudi Müzesi var. Uzun süre kalışlarınızda toplu taşıma ve müze ziyaretleri yapacaksanız yukarı bahsettiğim gibi Budapeşte Kart alabilirsiniz. Budapeşte Kart buradaki müzede de geçiyor. Ücretsiz girebiliyorsunuz veya giriş yapmak için kapının yanındaki gişeden bilet almanız gerekiyor. İnternet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Dohány Sokağı Sinagogu, Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın 5. Büyük sinagogu. Müze bölümü ise siyonizmin başı ve çıkışında en çok mücadele edenlerden birisi olan Avusturya-Macaristan doğumlu Yahudi gazeteci Theodor Herzl in evinin olduğu yer şuanda müze.

Budapeşte Hayvanat Bahçesi ve Botanik Park (Budapest Zoo & Botanical Garden) 

budapeste-gezi-rehberi
Budapeşte Gezi Rehberi – Budapeşte Hayvanat Bahçesi ve Botanik Park

Budapeşte Hayvanat Bahçesi ve Botanik Park, tam 150 yıl önce kurulmuş bir yer. Bu özelliğiyle dünyanın en eskilerinden. Bu sebeple farklı bir deneyim için Budapeşte gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririm. Şehir merkezinde olduğu için kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Burada 1070 den fazla tür hayvan var. İçerisinde Miniversum var. Burada birçok minyatür var ve özellikle çocuklar için çok eğlenceli bir yer. Giderseniz burayı da görebilirsiniz. Yazın 09:00-19:00 arası açık. Son giriş 18:00’da. Ücretleri buradan görebilirsiniz.

Metro ile ulaşmak için sarı hatta Széchenyi Fürdő durağında inmeniz ve birkaç dakika yürümeniz gerekiyor. 72 numaralı Trolleybüs e binerek Állatkert durağında, 75 ve 79 numaralı Trolleybüs e binerseniz Gundel Károly út durağında inmeniz gerekiyor. Bunların dışında 20E, 30, 30A, 105 ve 230 numaralı otobüslere binerseniz Heroes’ Square durağında inmeniz gerekiyor.

St. Stephen Bazilikası

St. Stephen Basilikası, Budapeşte’de gezilecek yerler listesinde birçok gezginin yer verdiği biryer. Dikkat çekici bir mimariye sahip. Hatta yakınında da bir dönme dolap var. 1851 yılında başlanan inşaat kubbenin çökmesi gibi bir dizi aksaklıklar yüzünden 1905 yılına kadar bitirilemedi. II.Dünya Savaşı’nda çatı, kuleler ve dış duvarlar çok hasar gördü. Daha sonra restore edilen bazilika şuan turistleri ağırlıyor. Macaristan Parlemantosu’ndan çok uzak sayılmaz. Tarihi binalar arasına ufak bir yürüyüşle varabilirsiniz.

Adres: 1051 Budapeşte, Szent István tér

Kaya içi Nükleer Sığınak Hastanesi Müzesi 

budapeste-gezi-rehberi
Budapeşte Gezi Rehberi – Kaya içi Nükleer Sığınak Hastanesi Müzesi

Kaya içi Nükleer Sığınak Hastanesi Müzesi, mağaraların birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir sığınak bir hastane bir karargah. Kalenin hemen altında kayanın içine doğru inşa edilmiş. Çok büyük bir alan. İlginç bir deneyim yaşatacak olan bu hastane müzesisi Budapeşte gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririm. İçerisini rehber eşliğinde geziyorsunuz. 10 dakikasında tanıtım filmi izlediğiniz tur yaklaşık 1 saat sürüyor. İçeride fotoğraf çekmek yasak. İçerideki turun sonunda ufak hediyelik eşyalar satılan bir bölüme varıyorsunuz. Tur hakkında ayrıntılı bilgiye ve fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Városliget Kalesi ve Budapeşte Şehir Parkı 

budapeste-gezi-rehberi
Budapeşte Gezi Rehberi – Városliget Kalesi ve Budapeşte Şehir Parkı

Városliget Kalesi ve Budapeşte Şehir Parkı, Kahramanlar Meydanının (Hősök tere) hemen arkasında. Budapeşte gezilecek yerler listenize ekleyerek farklı ve güzel bir alternatif oluşturabilirsiniz. Kaleye giriş ücretsiz. Ayrıca Budapeşte Şehir Parkı burada. Parkı görmelisiniz. Özellikle bahar veya yaz aylarında gidiyorsanız bu yeşilliğiniz, sakinliğin ve güzelliğin tadını çıkarın. Buna ek olarak Vajdahunyad Kalesi de burada ve 1896 yılında yapılmış ve çok daha eski görünen bu şato da size güzel bir ortam sağlayacaktır. 

Margaret Adası 

budapeste-gezi-rehberi-gezilecek-yerler
Budapeşte Gezi Rehberi – Margaret Adası

Margaret Adası, Budapeşte’ye Buda Kalesinden baktığınızda tam ortada görmüş olduğunuz ada. 2.5 km uzunluğunda ve 500 metre genişliğinde olan bu ada aslında Macarlar için tam bir rahatlama yeri. Yemyeşil olan bu adanın tadını çıkarmak için mutlaka Budapeşte gezilecek yerler listenize burayı da eklemelisiniz. Burada yürüyüş yapabilir, bisiklet kiralayabilir, sıcak günlerde Palatinus Hamamlarında suyun tadını çıkartabilir veya adadaki tarihi kalıntıları gezebilirsiniz.

Margaret Adasına Nasıl Gidilir?

Margaret adasına 4 ve 6 numaralı tramwayı kullanarak ulaşabilirsiniz. Ancak Margaret Adası durağında indikten sonra kısa bir süre yürümeniz gerekmektedir. Margaret ada olması ve tavşanların hızlı çoğalmalarıyla burada o kadar çok tavşan varmış ki Orta Çağda buraya Tavşan Adası denilirmiş.

Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı’ndan Budapeşte Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

budapeste-gezi-rehberi-Ferenc-Liszt-Uluslararası-Havaalanı
Budapeşte Gezi Rehberşi – Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı’ndan Budapeşte Şehir Merkezine gitmek için shuttle, otobüs veya taksi kullanabilirsiniz. Bunun dışında şöförlü veya şöförsüz araç kiralama imkanı da bulunmaktadır. Shuttle ile 30 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ücreti 2 euro olacaktır. Tren kullanarak şehir merkezine gitmek isterseniz 40 dakikada şehir merkezine varabilirsiniz. Ücreti 2.7 euro olacaktır.

Otobüs biletlerini Budapeşte şehir içi ulaşım bölümünde de belirttiğim gibi biletinizi otobüste şöförden alırsanız biraz daha fazla ödemeniz gerekiyor. Daha ucuza almak çin bilet makinelerinden veya içeride bulunan gişeden alırsanız daha uygun olacaktır.

Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanından Budapeşte şehir merkezine ulaşmak için tren kullanabilirsiniz. Terminal 1 binasının hemen yanında tren kalkış noktası bulunuyor. Ancak gece tren çalışmıyor. Budapeşte’ye gece saatlerinde vardıysanız otobüs, taksi veya diğer alternatifleri kullanmanız gerekiyor.

Havaalanı transferi kullanmak isterseniz hizmet sağlayan firmalara buradan ulaşabilirsiniz. Bu şekilde bir hizmetin ücreti 30 dolardan başlayacaktır. Yarım saat içinde de Budapeşte şehir merkezine ulaşacaksınız.

Budapeşte’de alışveriş – Budapeşte’den ne alınır

Sizinle bunları paylaştıktan sonra siz de güzel şeyler bulabilirsiniz. Öncelikle Budapeşte komple bir şehir. Tarihi yüzünün yanında, büyük avmleri, pazarları olan birçok cadde mağazalarına sahip güzel bir şehir. Fiyatların da normal olduğu için Budapeşte’de alışveriş yapmak çok keyiflidir.

Vaci Utca

Bir turist olarak mutlaka gideceğiniz “Vaci Utca” caddesi üzerindeki dükkanlardan kendinize uygun güzel ürünler bulabilirsiniz. Vaci Utka, Budapeşte’nin en ünlü caddesi. Vaci Utca caddesi, Vörösmarty Meydanı’ndan Central Market Hall’e kadar uzanmaktadır. Bu caddede Budapeşte hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Bunun dışında Benetton, H&M, Zara gibi markaların mağazalarına da burada ulaşabilirsiniz.

Fashion Street (Deák Ferenc Street)

Fashion Street, diğer adıyla Deák Ferenc Street diye de bilinmektedir. Burası Budapeşte’nin lüks ürünler satan mağazalarının ve en trend ürünlerin satıldığı bir cadde olarak tasarlanmıştır. Şuanda Fashion Street olarak anılan cadde üzerinde Lacoste, Hugo Boss gibi markaların mağazalarının bulunduğu trafiğe kapalı bir alışveriş caddesi. Bu proje caddesinin karşılaştırmalı eski fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz. Budapeşte’de alışveriş konusunda seçeneğinizi arttıracaktır.

Andrassy Caddesi’nden birçok tarihi yere ulaşabilirsiniz. Bu cadde üzerinde de yeme içmeden butiğe, hediyelik eşyaya birçok farklı ürün bulabilirsiniz.

Budapeşte Alışveriş Merkezleri (AVM leri)

Arena Mall, Westend Shopping Center, ÁRKÁD Örs vezér tere, MOM Park, Duna Plaza, Budagyongye Shopping Center

Budapeşte Bit Pazarı Nerede

Budapeşte’de bit pazarı Ecseri Flea Market e giderek, Macar eski eşyaları arasında zevkinize hitap eden birçok ürün bulabilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın. Ecseri Bit Pazarı konumuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Budapest, Nagykőrösi út 156, 1194 Macaristan

Budapeşte gezi rehberi listesindeki önerileri dikkate alarak keyifli bir Budapeşte gezisi yapabilirsiniz. Geziniz sonrası güzel notlarınızı ve fotoğraflarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir